Kalbe Sağlıklı 10 Gıda – Ernaehrungsplan « Diyet İle İlgili Bilgiler – Diyet Teknikleri

Diyet planları ve diyet önerileri gibi konularda profesyonel içeriklerimizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Gerçek diyetisyenler eşliğinde hazırlanan makalelerimiz ile sizleri aydınlatacağız.

Kalbe Sağlıklı 10 Gıda – Ernaehrungsplan

Diyetinizin sağlıklı gıdalardan oluşması akıllıca değildir. Ancak, bazı sağlıklı yiyeceklerin özellikle kalbinizi hedef aldığını biliyor muydunuz? Kalp-sağlıklı gıdalar bir bütün olarak besleyicidir. Özellikle, kalbin düzgün çalışması için çaba gösterirler. 

Son araştırmalara göre, her dört ölümden birinin nedenini bilmek istiyorsanız, Hindistan’daki yaygın neden kardiyovasküler hastalıklardır. Böyle yükselen rakamlarla, sağlığınızın sorumluluğunu üstlenme ve harekete geçme zamanı. Kalp durmadan atıyor ve karşılığında kraliyet muamelesi görmesi adil. 

Egzersizle birlikte diyet, kalbinizin sağlıklı kalmasında çok önemli bir rol oynar. Düzenli olarak kalp-sağlıklı gıdaları tüketenlerin kardiyovasküler rahatsızlık riskinde azalma olması zorunludur. 

10 Kalp-Sağlıklı Gıda

İşte sadece lezzetli olmakla kalmayıp aynı zamanda kalbinizin yeni en iyi dostu olan 10 süper yiyeceğin listesi. 

1. Balık

Balık

Balık yemeyi seven herkes şanslıdır. Lezzetli, doyurucu ve elbette kalp dostudurlar. Balıktaki sağlıklı yağlar vücuttaki kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltır. Özellikle rohu, surmai, somon, bangda ve Basa ve diğer çeşitli tatlı su ve deniz balıkları bu amaç için ideal seçeneklerdir.

Günde en fazla dört çay kaşığı yağ tavsiye ediyoruz. Bu yüzden balıkları kızartmaktan kaçının. Bunun yerine balığı ızgarada veya buharda pişirebilir ve ardından bir damla yağ ile sote edebilirsiniz.

2. Tohumlar 

Küçücük boyutları sizi yanıltmasın. Kabak, chia ve keten tohumu gibi tohumlar , lifin yanı sıra omega3 açısından da zengindir. Her ikisi de kalp-sağlıklı gıdaların ideal özellikleridir. Ayrıca, bu tohumlar mükemmel bir atıştırma malzemesidir. İlk olarak, ayrı ayrı veya birlikte kavurun ve hava geçirmez bir kapta saklayın. Ardından, hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği için bir avuç alın.

3. Fındık

Fındık

Tıpkı tohumlar gibi, fındık da kalp için gereklidir ve muazzam bir iyilik içerir. Özellikle ceviz ve bademi kalp dostu diyetinizin bir parçası olarak eklemelisiniz . Her ikisi de vücut için gerekli olan yağları içerir. Bu yağlar koroner arterlerdeki plak oluşumunu azaltır. Sonuç olarak, kötü kolesterol seviyelerini düşürür ve kalbinizi hastalıklardan uzak tutar.

4. Baharatlar 

Hintliler baharatlarla beslenirler. Bunlardan en az birini kullanmadan bir gün geçmiyor. Yani, bu parkta bir yürüyüş gibi olmalı. Zerdeçal , kişniş, kimyon ve tarçın kalp dostu baharatlardan sadece birkaçıdır. Kronik iltihapları azaltarak kalbe yardımcı olurlar. Bu nedenle, bunları pişirirken cömertçe kullanın.

5. Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak , vücuttaki kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, bu da kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Hint yemek tarifleri, sos, dal ve kuru müstahzarlara sarımsak ekleme geleneğine sahiptir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu kalp-sağlıklı yiyecek, aç karnına çiğ olarak yenildiğinde en iyi sonuçları verir. Bu yüzden onları iyice ezin ve yutun.

6. Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerle asla yanlış gidemezsiniz. Örneğin ıspanak lifli yapısı nedeniyle kalbe oldukça faydalıdır. Ayrıca, mükemmel bir diyet magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Tüm bu besinler, kardiyovasküler hastalıkların başlıca nedenlerinden biri olan kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Ancak ıspanağı fazla pişirmek besin değerini kaybeder. Bunu yapmaktan kaçının ve hemen ocaktan alın. 

7. Yulaf

Yulaf

Bu popüler kahvaltı öğesi gerçekten de kalp-sağlıklı gıdaların bir parçasıdır. Bir bütün olarak yulaf vücuttaki kötü kolesterolü azaltarak kalbe yardımcı olur. Ayrıca Yulaf çok yüksek bir lif içeriğine sahiptir.

Pişirmeleri kolaydır ve sabah yemekleri için idealdir. Atıştırmalık olarak almak için yoğurdun üzerine biraz yulaf kepeği serpebilirsiniz. Oldukça doyurucu ve midenizi dolduruyor. 

8. Lor 

Yoğurt veya lorun , biri kalp dostu doğası olan birçok faydası vardır. Sağlıklı, sağlıklı yiyeceklerden bahsederken lor, yeri çalıyor. Dengeli bir protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağıdır.

Ayrıca, sırasıyla kan basıncını ve kolesterolü düşüren yüksek potasyum ve probiyotik içeriğidir. Bu da kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. 

9. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay kilo kaybı ve kalp için mükemmeldir, aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar arterlerdeki yağ birikimini yavaşlatır. Kalp rahatsızlıklarının önde gelen nedenlerinden biri atardamarlardaki yağ birikimleridir. İdeal olarak, önerilen porsiyon boyutu olarak günde 2 fincana kadar yeşil çay içebilirsiniz. 

10. soya 

Et ve peynir gibi yüksek yağlı ürünler, özellikle düzenli tüketildiğinde kalp için tehlike oluşturur. Soya, bu endişeyi dengelemenize yardımcı olabilir. Doymuş yağlarda sığdır ve aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle, çeşitli soya ürünleri, bu tür gıdalar için mükemmel bir bitki bazlı alternatiftir. Hem vejeteryanların hem de vejeteryan olmayanların lehine çalışır.

Bu makale sizi sağlıklı ve mutlu bir kalbe bir adım daha yaklaştırıyor. Diyetinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun yiyecekleri bu listede bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Bununla birlikte, faydalarını elde etmek ve yaşam kalitenizi artırmak için bu kalp-sağlıklı gıdaları düzenli olarak tüketmelisiniz.