Huzursuz bağırsak sendromu için diyet planı « Diyet İle İlgili Bilgiler – Diyet Teknikleri

Diyet planları ve diyet önerileri gibi konularda profesyonel içeriklerimizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Gerçek diyetisyenler eşliğinde hazırlanan makalelerimiz ile sizleri aydınlatacağız.

Huzursuz bağırsak sendromu için diyet planı

, Hastalıklara Özel Diyetler Okunma , 5 gün önce , 3 Dakika

Sindirim sorunları günlüktür ve görünürde hiçbir neden yoktur – irritabl bağırsak sendromunun teşhisi çok uzak değildir. İrritabl Bağırsak Beslenme Planı bağırsaklarınızı tekrar rayına sokabilir.

Fotoğraf: Wenke Gürtler

Fotoğraf: Wenke Gürtler

İrritabl bağırsak sendromu için doğru beslenme

İrritabl bağırsak semptomlarına başarılı bir şekilde son vermek için öncelikle gaz, ishal, karın krampları ve benzerlerinin suçluları bulunmalıdır. Çünkü diğer gıdalar etkilenen her insan için sorunlu olabilir. 

FODMAP diyet (fermente oligo, di-, monosakaritler ve şeker alkolleri) irritabl bağırsak semptomlarını hafifletmek için bir temel olarak hizmet edebilir. FODMAP’ler, kalın bağırsakta fermantasyon nedeniyle tipik semptomlara neden olan belirli şeker ve şeker alkolleri türleridir. FODMAP’in düşük olduğu bir aşamada bunu önemli ölçüde azaltmak önemlidir.

İrritabl bağırsak beslenme planımızla, size bir hafta boyunca düşük FODMAP veya FODMAP içermeyen tarifler sunuyoruz. Haftalık programımızdan ilham alın ve semptomları hafifletmenin doğru yolunu bulun.

İrritabl Bağırsak Diyet Planı şunları vaat ediyor:

  • Bütün hafta için tarifler
  • Düşük FODMAP diyetine iyi bir giriş
  • Sorunlu yiyecekleri bulmada destek
  • Zevk ve açlık yok

Burada irritabl bağırsak sendromu diyetiyle ilgili tüm önemli bilgileri bulacaksınız.

İrritabl bağırsak beslenme planı hakkında bilgiler

İrritabl bağırsak semptomlarının şiddeti ne kadar farklı olursa olsun, herkes belirli gıdalara bireysel olarak tepki verebilir. Bu nedenle, burada tekrar belirtilmelidir: Bu haftalık plan, semptomları hafifletmenize yardımcı olabilir, ancak bunun garantisi yoktur. 

Bir semptom günlüğü tutun

Bağırsaklarınızın yiyeceğe nasıl tepki verdiği hakkında bir fikir edinmek için ayrıca bir semptom günlüğü tutabilirsiniz. Sindiriminiz için neyin iyi olduğunu ve neyin olmadığını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için, ne zaman yediğiniz her şeyi yazın. Aynı zamanda, sindiriminizin nasıl çalıştığını ve bağırsağınızın hangi semptomlarla mücadele ettiğini not edin. 

Bireysel enerji tüketiminizi hesaba katın

Her gün, üç ana öğün ve iki ara öğüne bölünmüş yaklaşık 1500 ila 1900 kalori sağlar . FODMAP diyeti bir azaltma diyeti olmadığı için porsiyonları ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. İdeal olarak, ana yemekten hemen sonra tüketilecek olan iki ara öğünden birini öğle yemeği için tatlı olarak planlamalısınız.