Triphala ve Sayısız Sağlık Faydaları « Diyet İle İlgili Bilgiler – Diyet Teknikleri

Diyet planları ve diyet önerileri gibi konularda profesyonel içeriklerimizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Gerçek diyetisyenler eşliğinde hazırlanan makalelerimiz ile sizleri aydınlatacağız.

Triphala ve Sayısız Sağlık Faydaları

, Diyet Programları, Hastalıklara Özel Diyetler Okunma , 4 gün önce , 12 Dakika

Triphala, kökleri Hint Ayurveda’da bulunan doğal bir ilaçtır. Ayurveda, 3000 yılı aşkın bir geçmişe sahip dünyanın en eski tıbbi sistemlerinden biridir. Ayurveda, vücudumuzda hastalıklara neden olan temel nedenleri azaltarak genel refahı artırmaya inanır.

Triphala bu geleneğin somutlaşmış halidir. Sağlık sorunlarına yol açan kök nedenleri ortadan kaldırır. Muazzam sağlık yararları olan bitkilerin bir karışımıdır. Bu tür poliherbal karışımlar Ayurveda’da kutlanır. Karıştırılan bu bileşenlerin birleşik gücü, bireysel faydalarından çok daha fazladır.

Ayurveda, insan vücudunun üç enerji veya doshadan oluştuğuna inanır. Hava, su ve ateş üç elementtir. Triphala, Ayurveda’da tridoshic rasayana olarak adlandırılır. Bu, Triphala’nın vücudun üç enerjisini de dengeleyebileceği ve düzenleyebileceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, genel sağlığı iyileştirebilir ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi edebilir.

Tonik, toz, kapsül ve meyve suları şeklinde tüketebilirsiniz. Birçok çevrimiçi site, Triphala’yı bu varyasyonlarda satmaktadır. Bitkisel gıda mağazaları, onları aramak için başka bir yerdir.

Triphala: Adının Arkasındaki Neden

Triphala Adının Arkasındaki Neden

Sanskritçe’de Tri üç, phala ise meyve anlamına gelir. Dolayısıyla Triphala, son derece güçlü üç meyvenin birleşiminden başka bir şey değildir. Bu üç meyve amla (Emblica Officinalis), haritaki veya harad (Terminalia Chebula) ve bibhitaki veya baheda’dır (Terminalia belerica). Onları Hint bektaşi üzümü, siyah myrobalan ve belleric myrobalan olarak biliyor olabilirsiniz.

Bu üç meyvenin sayısız bireysel faydası vardır. Bunları doğru oranda kurutmak ve birleştirmek, birden fazla sağlık yararına sahip güçlü bir karışım sağlar. Triphala genellikle metabolik, cilt ve diş sorunları ve yaraların iyileşmesi için uygulanır.

Amla

 • Amla , Ayurveda’daki en ünlü meyvelerden biridir. Geleneksel olarak, görme yeteneğini iyileştirmek, ateşi iyileştirmek ve şeker seviyelerini düzenlemek için evde kullanılan bir çaredir.
 • Amla küçük boyutlu yeşil bir meyvedir. İçinde gevrek bir doku ile belirgin ekşi bir tada sahiptir. Turşu ve taze meyve suları, diyetinize amla eklemenin bazı yollarıdır.
 • C vitamini ve amino asitlerin bir güç merkezidir. Tanenler, fenol, rutin ve emblikol gibi bitki bileşikleri de bu meyvede bulunur.
 • Araştırmalar, amla’nın belirli kanser türlerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Henüz araştırma çalışmalarının devam ettiği ve bulguların henüz somutlaştırılamadığı bir alandır.
 • Amla, kötü kolesterolü düşürür ve kalbinizi sağlıklı tutar. Böbrek hasarını azaltır ve düzenli çalışmasını destekler.
 • Amla’da bulunan flavonoller, hafıza gücünü arttırma ile bağlantılıdır. Amla ayrıca mükemmel bir A, E vitamini ve demir ve kalsiyum gibi mineraller kaynağıdır.

Bibhitaki

Bibhitaki, bellerik myrobalan’ın ayurvedik adıdır. Güneydoğu Asya bu ağacın meyvelerine ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli ev ilaçlarında yaygın olarak kullanılırlar. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan kaynaklanan çeşitli sorunları tedavi eder.

 • Tanenler, gallik asit ve ellagik asit gibi bazı güçlü bitki bileşiklerinin kaynağıdır.
 • Ayurveda’da bibhitaki şeker hastalığını tedavi etme gücünden dolayı övülür. Kan şekeri seviyelerini düzenler.
 • Ellajik asit ve gallik asit gibi bitki bileşikleri vücutta insülin salgılanmasını destekler. Yüksek kan şekerini düşürerek diyabeti iyileştirdiğine inanılıyor.
 • Bibhitaki, karaciğer için detokslayıcı görevi görür. Lipid peroksidasyonunu azaltır ve karaciğer sağlığını destekler.
 • Doku yenileyici özelliği ile yaraları iyileştirir. Tohumdan alınan yağ, yaralar için pansuman görevi görür.
 • Düzenli bibhitaki kullanımı ile artan farkındalık ve konsantrasyon vardır. Beyin sağlığını artırmaya yardımcı olan adaptojenik özellikler içerir.
 • Ayrıca anti-inflamatuar özellikler içerir.

haritaki

Ayurveda’da siyah myrobalan yaygın olarak kullanılmaktadır. ‘İlaçların kralı’ olarak adlandırılır ve kökenini Hindistan, Çin ve orta doğu ülkelerinde bulur. Ayurvedik adı haritaki olup Triphala’nın üçüncü bileşenidir.

 • Terminalia chembula ağacının meyveleri mide problemlerini, ülserleri ve hatta astımı tedavi etmek için kullanılır.
 • Araştırmalar haritaki’nin ağrı toleransını veya eşik seviyesini arttırdığını ve doğal bir ağrı kesici görevi gördüğünü gösteriyor. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürükleri ve diğer ağız sorunlarını da önler.
 • Triphala’nın diğer bileşenlerine benzer şekilde haritaki de güçlü bitki bileşikleri içerir. Polifenoller, antosiyaninler ve terpenler bunlardan bazılarıdır.
 • Haritaki’nin temel özelliklerinden bazıları, anti-inflamatuar özellikleri ve sindirim sorunlarını tedavi etme yeteneğidir.

Triphala’nın Besin Değerleri

Triphala Powder, sırasıyla 3: 2: 1 oranında Amla, Baheda ve Harad’dan oluşur.

Bir çay kaşığı Triphala’nın besin değerleri aşağıda verilmiştir. (2,8 gr)

 • Kalori: 10 gr
 • Karbonhidrat: 3 gr
 • lif: 1 gr
 • Protein: 0 gr
 • Şeker: 0 gr

Bir kaşık Triphala tüketmek az miktarda karbonhidrat ve lif içerir. Şeker ve yağ içeriği önemsizdir. Triphala’nın üç bileşeninin her birinin besinsel faydaları vardır.

Triphala’nın 10 Sağlık Faydası

Triphala'nın 10 Sağlık Faydası

1. Ağız sağlığını geliştirir

Triphala tüketmek, gelişmiş ağız hijyeni ve sağlığı ile bağlantılıdır. Diş eti iltihabı, plak ve enfeksiyonlar gibi çeşitli ağız sorunlarını önleyebilir. Triphala, mikropları ve bakterileri öldürmek için etkili bir gargaradır. Ayrıca ağızda mantar oluşumunu ve enfeksiyonları azaltma potansiyeline sahiptir.

2. Cilt sorunlarına hitap eder

Triphala’da C vitamini bol miktarda bulunur. Bu, cilt hücrelerini koruyarak bazı cilt sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur. C vitamini, cilt yaralarını onarabilen kolajen üretimini artırır. Ayrıca cilde ve tırnaklara genç bir parlaklık verir.

3. Bağırsak hareketine iyi gelir

Triphala sindirimi iyileştirir. Kabızlığı ve şişkinliği giderebilen bir miktar lif içerir. Ayrıca zararlı bakterilerin varlığını azaltarak ve iyi bağırsak bakterilerini artırarak bağırsak sağlığını destekler.

4. Şişliklere yardımcı olur

Triphala’nın tüm bileşenleri, yüksek antioksidanlara sahip bitki bileşiklerine sahiptir. Birçoğunun anti-inflamatuar özellikleri vardır. Bu, artritin neden olduğu rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur. Bu, eklemlerdeki şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilir, ki bu, artrit olduğunda olan şeydir.

5. Doğal bir müshil görevi görür

Uzun yıllar boyunca, Triphala’nın en önemli kullanımlarından biri sadece müshil olmasıydı. İyi bağırsak hareketini destekler ve kabızlıktan kurtulmayı sağlar. Gazı azaltır ve vücudu doğal olarak detoksifiye eder.

6. Triphala Göz Sağlığını İyileştirir

Amla, Triphala’nın üç bileşiğinden biridir. Düzenli tüketimi göz kaslarını güçlendirebilir. Katarakt ve diğer göz rahatsızlıklarını da azaltabilir.

7. Şeker seviyelerini düzenler

Triphala’daki Bibhitaka, insülin üretimini düzenler. Bu da kan şekeri seviyelerini yönetir. Sürekli kullanım ile belirli diyabet türlerini tedavi edebilir.

8. Kilo vermeye yardımcı olur

Triphala kilo kaybını hızlandırabilir. Sağlık ve Tıpta alternatif tedavilerde yapılan bir araştırma bunu kanıtlıyor. Teste konu olan farelerde iyi kolesterolde artış ve metabolizmada iyileşme görüldü.

9. Stres giderici özellikler içerir

Bazı araştırmalar, Triphala’nın stres ve kaygıyı azaltabileceğini gösteriyor. Stresli durumlarla başa çıkmaya yardımcı olan bir adaptojen içerir.

10. Bağışıklığı artırır

Amla’daki C vitamini içeriği enfeksiyonları ve hastalıkları önler. Hint Eczacılık Bilimleri Dergisi’nde yapılan bir araştırma, Triphala’nın bağışıklığı artırıcı gücünü kanıtlıyor.

Hindistan’da Triphala Tüketmenin Ortak Yolları

Hindistan'da Triphala Tüketmenin Ortak Yolları

Triphala, toz, tablet ve tonik şeklinde gelir.

Triphala’dan öğünler arasında, tercihen aç karnına alındığında maksimum fayda elde edebilirsiniz. Başlamak için önerilen doz, faydalar için düzenli olarak tüketilen 500 mg ila 1 g’dır. Şiddetli kabızlık ve diğer hastalıkları tedavi etmek için profesyonel rehberlik yardımıyla dozu artırın.

Triphala’nın tonik versiyonu olduğu gibi tüketilebilir. Macun olarak yemek için Triphala tozunu saf inek yağı veya ham organik bal ile karıştırın. Toz, ılık su ile de karıştırılabilir. Vücuda yatıştırıcı bir içecek görevi görür. Çay formundaki triphala da etkilidir.

Triphala Tüketmenin Riskleri Var mı?

Triphala tamamen bitkisel içeriklerden yapılmıştır. Bu nedenle, insanların çoğunluğu için tüketime uygundur. Kullanımıyla bağlantılı önemli bir yan etki olmamasına rağmen, bazı önlemlerin alınması tavsiye edilir.

Triphala, kabızlığı tedavi edebilen doğal bir müshildir. Aşırı doz, bazı insanlarda ishale ve mide kramplarına neden olabilir. Dozu artırmadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde Triphala’nın risk veya faydalarını kanıtlayan hiçbir çalışma yoktur. Yetersiz bilgi ile, kullanmadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. Bir bebek taşırken bağışıklık seviyeleriniz tehlikeye girer. Bu aşamada yeni bir şey vermeden önce daima doktorunuza danışın.

Bazı araştırmalar, Triphala’nın kan sulandırıcıların etkisini azaltabileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon ve şeker ilacı kullananların dikkatli olması gerekir. Triphala, bunun için doğal bir çaredir. Bu nedenle, diğer ilaçlarla birleştirmek, kan basıncını ve şekeri çok düşük düşürme riskine sahiptir.

Çözüm

Triphala popüler bir ev ilacıdır. Ayurveda, bu karışımı birden fazla rahatsızlık için bir panzehir olarak görüyor. Her birinin özel iyileştirici özellikleri vardır ve Triphala’yı güçlü bir karışım haline getirir.

Tüm bileşenler olağanüstü antioksidanlar, vitaminler ve bitki bileşikleri içerir. Bunlar diyabet, tansiyon ve muhtemelen bazı kanser türleri gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Triphala, gözlerin, cildin ve saçın genel sağlığı için faydalıdır.

Diyetinize hap, toz ve hatta çay şeklinde ekleyin. Herhangi bir riskten kaçınmak için her zaman önerilen dozu seçin. Sonuç olarak, Triphala’yı herhangi bir biçimde düzenli olarak tüketmek sistem için iyidir. Düzenli bağışıklık güçlendiricilere ve vitamin tabletlerine bitkisel bir alternatif olabilir. Herhangi bir önemli sağlık sorununuz olmaması koşuluyla, genel sağlığınıza fayda sağlamak için günlük rutininize ekleyin.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S. Triphala kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

C. Triphala’nın metabolizmayı hızlandırabildiğini gösteren bazı çalışmalar var. Triphala’nın sindirim sistemi üzerinde etki ettiği ve toksinlerin daha hızlı ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu söylenir. Bu nedenle, kolon dokusunun ve bağırsak sağlığının bu geliştirilmiş gücü, özellikle göbek bölgesi çevresinde, genellikle yağ dokusunun azalmasına neden olur.

S. Triphala vücudunuzu detoks etmenize yardımcı olabilir mi?

A. Evet. Kesinlikle yapabilir! Yukarıda bahsedildiği gibi, bağırsak üzerinde çalışır ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bunun dışında, kanserle, diyabetle savaşmaya ve genel bağışıklığı artırmaya yardımcı olması beklenen anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler gibi birçok başka faydası da vardır.

S. Triphala’nın herhangi bir yan etkisi var mı?

A. Triphala öncelikle sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Bazen kullanıcının ishal, karın krampları ve diğer karın rahatsızlıklarına neden olabilen hafif bir müshil etkisi vardır. Bu belirtiler bazen küçük dozlarda tüketildiğinde dahi görülebilmektedir. Bu nedenle, bunu yaşarsanız, alımı hemen durdurun veya bir doktora danışın.

S. Triphala’yı kimler almamalıdır?

C. Kronik hipertansiyon ve diyabet için ilaç kullanan kişiler, allopatik ilaçların etkinliğini azalttığı için Triphala’yı almaktan kaçınmalıdır. Bunun dışında, konsantrasyonu bazı ilaçlar tarafından ciddi şekilde artırılabileceği veya azaltılabileceğinden, kontrendike olabileceği başka durumlar da vardır. Antipsikotikler, antiaritmik ilaçlar, antifungal ve antikonvülzanlar Triphala ile karıştırılmamalıdır. Genel bir kural olarak, mevcut ilaç rejiminizin Triphala’yı bir tehdit oluşturup oluşturmayacağını size söyleyebilmeleri için almadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

S. Triphala’yı her gün tüketmek güvenli midir?

A. Evet. Normal sağlıklı bir hasta için günde 500 gram ila 1 gram Triphala tüketmek güvenlidir çünkü yukarıda bahsedildiği gibi çeşitli iyileştirici özelliklere sahiptir. Yara iyileşmesini iyileştirir, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur, immünomodülatördür ve hatta glikoz seviyelerini yönetmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, günlük diyetinize yeni bir şey eklemeden önce doktorunuza danışmanız her zaman akıllıca olacaktır.