Soya ile diyet yapmak « Diyet İle İlgili Bilgiler – Diyet Teknikleri

Diyet planları ve diyet önerileri gibi konularda profesyonel içeriklerimizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Gerçek diyetisyenler eşliğinde hazırlanan makalelerimiz ile sizleri aydınlatacağız.

Soya ile diyet yapmak

, Diyet Önerileri, Sağlıklı Beslenme Okunma , 1 hafta önce , 10 Dakika

Daha fazla insanın vejeteryanlığa, veganlığa ve bitki temelli diyetlere yönelmesi ve yüksek proteinli diyetlere olan ilginin artmasıyla soya parçaları, yüksek protein içeriği nedeniyle vejetaryenler arasında popüler hale geldi. Vejetaryenlerin yanı sıra soya parçaları, et benzeri yoğunlukları ve dokuları nedeniyle vejetaryen olmayanlar arasında da popülerdir. Soya parçalarının yüksek protein içeriği, özellikle fitness bilincine sahip kişiler arasında çok popüler olmasını sağlar. 

Soya parçaları tüm mağazalarda kolayca bulunur. Soya parçaları ilk olarak Hindistan’ın doğu bölgelerinde popüler oldu. Daha sonra vejeteryan olmayanlar bile soya parçalarını satın almaya ve bunları et yerine kullanmaya başladılar. Hindistan’ın diğer bölgelerinde soya parçalarına olan sevgi yavaş yavaş yakalandı. 

Bununla birlikte, soya parçalarının sağlığa ne kadar iyi geldiği konusunda çelişkili görüşler vardır. İlk olarak, birkaç yıl önce, belirli popüler diyetler, soyanın eksik olduğu şeylere odaklandı ve bu da soyaya kötü bir ün kazandırdı. Diğer tüm iyi şeyler gibi, soya da ölçülü tüketilmelidir.

Soya Parçacıkları nedir?

Etin tüm iyiliğini dezavantajları olmadan aldığınızı hayal edin. Soya parçaları, Dokulu Bitkisel Protein (TVP) veya Dokulu Soya Proteinidir (TSP). Fasulye ekstraksiyonu soya fasulyesi yağı verir . Geride kalan kalıntı veya yan ürüne soya unu denir. Bu arada, bu un soya parçalarının oluşmasına neden oldu. Yağın tamamı alındığından unun yağı alınmış olur. Bu nedenle soya parçaları ideal olarak yağsızdır.

Soya parçalarının bir başka avantajı da nötr tadıdır. Soya parçalı klasik bir pulao çoğu kişiye aşina olmalıdır. Tüm mutfaklarla iyi uyum sağlarlar ve pişirme tarzına uyum sağlamayı kolaylaştırırlar. Soya parçaları susuz halde gelse de hacimlerini hızla ikiye katlarlar. Soya parçalarının dokusu, suya batırdığınızda yumuşak, lifli ve süngerimsi hale gelir. Soya parçalarındaki protein, gerçek etle eşittir. Ayrıca, yağları düşüktür ve cep dostudur. Bu nedenle isimlerini ‘vejetaryen eti’ olarak alırlar.

Soya Parçalarının Arkasındaki Tarih

Soya Üretim ve Araştırma Derneği (SPRA), 1972 sonbaharında soya parçalarını veya TVP’yi piyasaya sürdü. Kurucu Robert W. Nave, Hindistan’da büyüdü ve düşük gelirli insanların refahına derin bir ilgi duydu. Başlangıçta, SPRA soya parçalarını düşük fiyatlarla ve uygun fiyatlı ambalajlarda sattı. Ancak ürün sıcak bir karşılama almadı. 

SPRA, soya parçalarını geliştirilmiş ambalajlı birinci sınıf bir ürün olarak pazarlamaya başladı. Sadece belirli mağazalarda satıldılar ve üst gelir grubunu hedef aldılar. Sih topluluğu soya parçalarını düğünlerinde ortak bir malzeme haline getirdiğinde, ürünün başarısı kaçınılmazdı.

Soya Parçalarının Besin Değerleri ve Gerçekleri

Besin değerleri markaya ve önerilen pişirme yöntemine göre değişebilir. Örneğin, Hindistan’daki ünlü bir soya parçası markası aşağıdaki besin profiline sahiptir.

100 gr soya parçası şunları içerir:

 • Kalori: 345 kcal
 • Protein: 52 gr
 • Karbonhidrat: 33 gr
 • Lif: 13 gr
 • Yağlar: 0,50 g
 • Kalsiyum: 350 mg
 • Demir: 20 mg

Besin Değerleri:

 1. Bir porsiyon (100 g) soya parçası önemli miktarda kaloriye sahiptir. Bu nedenle, günlük kalori alımına bağlı olarak porsiyon boyutunu akıllıca seçmelisiniz.
 2. Bazı markalar soya parçalarının önce yağda kızartılmasını gerektirir. Bu işlem kalorileri önemli ölçüde artırabilir.
 3. Soya parçalarındaki protein oldukça etkileyicidir. Nispeten 100 gr tavuk ve yumurta sırasıyla sadece 27 gr ve 13 gr protein içerir. Zengin protein içeriği, hem erkekler hem de kadınlar için günlük önerilen değeri oluşturur.
 4. Benzer şekilde, soya parçalarındaki yağ içeriği, et ve yumurta ile karşılaştırıldığında önemsizdir.
 5. Soya parçalarının içinde önemli miktarda kalsiyum bulunur. Miktar, günlük önerilen değerin yüzde 35’ini oluşturur.
 6. Daha az miktarda demir, A vitamini ve C vitamini de besin listesinin bir parçasıdır. Ancak onların varlığı önemsizdir.

Soya Parçalarının Sağlığa Faydaları

Soya Parçalarının Sağlığa Faydaları

1. Et yerine geçer 

Vejetaryenler ve protein eksikliğinden muzdarip olanlar, soya parçalarını diyetlerine dahil edebilirler. Gelenekleri bozmadan önerilen protein değerini telafi etmeye yardımcı olurlar. 

2. Kalp sağlığını destekler

Soya parçaları protein, omega3 yağ asitleri ve lif bakımından zengindir. Bu nedenle, vücuttaki kötü kolesterolü azaltmak için çalışırlar. Ek olarak, iyi kolesterol birkaç kalp rahatsızlığını önleyerek soya parçalarını kalp dostu bir gıda haline getirir.

4. Kilo kaybına yardımcı olur

Soya parçalarındaki lif içeriği açlığı uzak tutar. Ayrıca sizi uzun saatler boyunca tok tutabilirler. Bu nedenle, doğru oranlarda alındığında soya parçaları kilo verme yolculuğunuza yardımcı olabilir. 

5. Menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olur

Menopoz evresine giren birçok kadında sıcak basması, gece terlemesi, uyku sorunu, vajinal kuruluk ve ruh hali değişimleri görülür. Düzinelerce küçük çalışma, soyanın bu semptomlar üzerindeki etkilerini, özellikle sıcak basmaları inceledi ve 2015 yılında yapılan 10 çalışmanın analizi, soyadan elde edilen bitki izoflavonlarının sıcak basmaları %11 oranında azalttığını buldu.

6. Kadınlarda hormonal dengesizliği düzenler

Soya yığınlarındaki fitoöstrojenler nedeniyle, düzensiz hormonal aktiviteye sahip kadınlar düzenli olarak soya parçalarını yiyebilirler. Özellikle menopoz sonrası kadınlar ve PKOS’tan muzdarip olanlar en çok fayda sağlar. 

7. Sindirim sağlığını iyileştirir

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, soya gıdalarının tüketilmesinin bağırsaktaki bifidobakteri ve laktobasil seviyelerini artırabileceğini ve böylece bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini göstermiştir.

8. Anti-inflamatuar özellikler içerir

Soya gıdalarının tüketiminin, kardiyovasküler hastalık, diyabet ve belirli kanserler gibi iltihaplanma ile ilgili hastalık riskinin azalması dahil olmak üzere insan sağlığının birçok yönü üzerinde faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir.

9. Kan şekeri seviyelerini düzenler

Soya fasulyesi şeker hastaları için son derece faydalı olabilir ve kesinlikle diyetlerine eklenmelidir. Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, soya fasulyesinin izoflavonlar olarak bilinen biyoaktif bileşikler açısından zengin olduğunu buldu. Bu bileşikler diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltmaktan sorumludur. Daha da önemlisi, çalışma, soya bazlı gıdaların tüketilmesinin kan şekeri seviyelerinde düşüşe yol açabileceğini ve hatta diyabet teşhisi konan kişilerde glikoz toleransını iyileştirebileceğini kaydetti.

Soya Parçalarını Kullanan Tarif

Soya parçaları, neredeyse tüm vejetaryen olmayan yemeklerde et için harika bir alternatiftir. Biriyani’den makarnaya kadar çeşitli mutfaklarda da kullanabilirsiniz. İşte soya parçalarını kullanmaya başlamanız için iki basit tarif. 

Soya Pulao Tarifi

Soya Pulao Tarifi

Pulao soya parçalarını kullanan en kolay yemeklerden biridir. Mükemmel bir ana yemek için aşağıda verilen soya Mançurya ile eşleştirin. 

İçindekiler:

 • Soya parçaları – ½ su bardağı
 • Pirinç – ½ su bardağı
 • Ghee (ev yapımı tercih edilir) – 2 yemek kaşığı
 • Kimyon tohumları – ½ çay kaşığı
 • Defne yaprağı – 2 
 • Karabiber – ½ çay kaşığı
 • Tarçın çubuğu – ½ 
 • Karanfil – 2 ila 3
 • Soğan – ½ su bardağı
 • İstediğiniz herhangi bir sebze (isteğe bağlı)

Yöntem:

 • Soya parçalarını süngerimsi hale gelene kadar suda bekletin. Bundan sonra, parçaları birkaç kez suda durulayın.
 • Aynı zamanda pirinci de suda bekletin.
 • Bir düdüklü tencere alın ve üzerine yağ veya ghee ekleyin.
 • Yağ ısındıktan sonra kimyon tohumu, defne yaprağı, karabiber, çubuk tarçın ve karanfil ekleyin.
 • Soğanları doğrayın ve baharatlardan sonra atın. 
 • Soğan altın sarısı rengi aldığında dilediğiniz sebzeleri ekleyin. 
 • Şimdi soya parçalarını ekleyin ve birkaç dakika soteleyin.
 • 1 ½ su bardağı su ile ıslanan pirinci tencereye ilave edin ve kapağını kapatın.
 • Yüksek ateşte bir düdük çaldıktan sonra ocağı kaynatma moduna alın. 
 • 4 ila 5 ıslık bekleyin. Ardından kapağı açmadan önce buharın çıkmasını bekleyin.

Soya Parçalarının Yan Etkileri

Soya parçalarında fitoöstrojenlerin varlığı bir tartışma nedenidir. Bu özellik hormonal dengesizliği olan kadınlar için oldukça faydalı olsa da başkaları için gereksiz olabilir. Yüksek miktarda soya parçaları tüketmek erkeklerde de hormonal sorunlara neden olabilir. Ayrıca vücuttaki ürik asidi artırma potansiyeline sahiptir ve bu da bazı sağlık sorunlarına yol açar. Bununla birlikte, bu etkiler yalnızca soya parçalarını büyük miktarlarda tükettiğinde geçerlidir. Bu nedenle, günde en fazla 25 ila 30 g soya parçası tüketin ve faydalarından dolayı sevinin.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S. Soya parçaları sağlığa zararlı mı?

A. Soya parçaları protein ve lif açısından zengindir. Ancak soya parçalarını aşırı miktarda tüketmekten kaçının. Fitoöstrojenlerin varlığı bazı durumlarda zararlı olabilir. Hormonal dengesizlik, tiroid dengesizliği ve vücutta yüksek ürik asit seviyeleri gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Soya parçalarının önerilen porsiyonu günde yaklaşık 30 gramdır.

S. Soya parçaları nasıl pişirilir?

A. Suyu bir tavada kaynatın ve içine suyu alınmış soya parçalarını ekleyin. Yaklaşık 5 ila 6 dakika veya soya parçaları süngerimsi ve büyüyene kadar pişirin. Ardından, iyice durulamak için pişmiş soya parçalarının üzerine soğuk su akıtın. Son olarak, et suyuna ve pirince eklemeden önce fazla suyu sıkın. Birçok marka, kapağın arkasında bir kullanım kılavuzu ile birlikte gelir. Daha iyi anlamak için önce onları okuyun.


S. Erkekler soya parçalarını tüketebilir mi?

C. Evet, soya parçaları doğru miktarda alındığında erkekler için de faydalıdır. Bitkilerde doğal olarak bulunan fitoöstrojenler, insan hormonu östrojene benzer bir işleve sahiptir. Bu nedenle, bazı teoriler, büyük miktarlarda tüketmenin erkeklerde hormonal dengesizliğe neden olabileceğini söylüyor. Önlem olarak günlük önerilen porsiyonu aşmayın.

S. Soya parçaları nasıl yenir?

C. Kolay tarifler için salatalara, pulaya ve kızarmış pilavlara soya parçaları ekleyebilirsiniz. Vejetaryen bir seçenek için eti herhangi bir tabakta soya parçalarıyla değiştirin. Soya parçalarıyla yapılan basit bir köri de mükemmel bir tada sahiptir. Belirli bir tadı olmadığı için çeşitli yemeklere ekleyebilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar için dolgu olarak soya parçalarıyla sandviçler ve paniniler yapın.

S. Soya parçaları kilo aldırır mı?

C. Hayır, soya parçaları çok düşük yağ içeriğine sahiptir. Soya parçaları kilo vermeye yardımcı olabilir. Yüksek lifli yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutma eğilimindedir. Bu nedenle soya parçaları, doğal olarak besi özelliklerine sahip değildir. Bununla birlikte, büyük miktarlarda tüketilirse günlük kalori alımınızı aşabilirler. Bu uygulama uzun süre devam ettiğinde kilo alımına neden olabilir.