Nedir bu Tapyoka? Tapyoka ile diyet yapma! Ernaehrungsplan « Diyet İle İlgili Bilgiler – Diyet Teknikleri

Diyet planları ve diyet önerileri gibi konularda profesyonel içeriklerimizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Gerçek diyetisyenler eşliğinde hazırlanan makalelerimiz ile sizleri aydınlatacağız.

Nedir bu Tapyoka? Tapyoka ile diyet yapma! Ernaehrungsplan

, Diyet Önerileri, Sağlıklı Beslenme Okunma , 2 hafta önce , 11 Dakika

Tapyoka: Giriş

Tapyoka ne meyve ne de sebzedir. Manyok bitkisinin köklerinden elde edilen nişastalı bir maddedir. Bu bitki aynı zamanda manyok, yuca ve Manihot adıyla da anılır. Brezilya ve Güney Amerika’nın çoğu bu çalılara ev sahipliği yapıyor. Manyok kökleri haşlanmış halde yenilebilir olsa da, nişastası için bitkinin önemli bir kısmı ekstrakte edilir.

Tapyoka nişastası ve tapyoka unu aynıdır. Hindistan ve diğer tropikal bölgelerde temel gıda maddesidir. Tapyoka zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Tapyoka, nötr bir tada ve güçlü jelleşme gücüne sahiptir, bu da onu hem tatlı hem de tuzlu gıdalarda koyulaştırıcı bir madde olarak etkili kılar. Pişmiş tapyokanın kıvamı kalın ve yapışkandır. Mısır nişastasına benzer bir dokuya sahiptir.

Manyok Köklerinden Tapyoka Üretimi

Manyok kökleri, siyanüre dönüşebilen bir bileşik olan linamarin içerir. Bu bileşiği çıkarmak için manyok köklerinin işlenmesi, yan ürün olarak tapyoka verir. Manyok kökü toplanır, temizlenir ve bir değirmende ezilerek hamur haline getirilir. Hamur daha sonra sıkılarak kurutulur ve arkasında ince taneli tapyoka nişastası kalır.

Tapyokanın besin değerleri

Bir porsiyon kurutulmuş tapyoka (152 g) inci içerir:

 • 544 – kalori
 • 135g – Karbonhidratlar
 • 0 gr – Protein
 • 0 gr – Yağ

Tapyoka tamamen nişastadan yapılır. Bu, yüksek karbonhidrat içeriğini açıklar. İhmal edilebilir miktarda protein ve yağ içerir. Günlük önerilen değerler açısından vitamin ve mineral profilleri neredeyse önemsizdir.

Tapyoka genellikle boş kalori kaynağı olarak kabul edilir. Esas olarak kalori yoğun doğası ve düşük besleyici değerlerinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, zengin karbonhidrat kaynağı, etkili bir enerji yükseltici olarak çalışır.

Hint mutfağında, besleyici değerlerini artırmak için tapyoka yemeklerine sebzeler, kuruyemişler ve süt eklenir. Tapyoka vücut için serinletici olduğundan, genellikle yaz aylarında kahvaltılık bir ürün olarak yenir. 

Hindistan’ın bölünmesi sırasında, mülteciler sabudana olarak da adlandırılan tapyoka stoklayacaklardı. Kolaylığı ve yüksek kalorili değeri nedeniyle oldu. Aynı zamanda cep dostu olur. ‘Yoksul bir adamın yemeğine’ atıfta bulunmasına rağmen, tapyoka neredeyse tüm Hint hanelerinde temel bir besindir.

Tapyoka Formları

Tapyoka, ticari kullanım için birçok biçimde üretilmektedir. Çözünür nişasta tozu, pullar, dikdörtgen çubuklar ve inciler bunlardan en yaygın olanlarıdır. Tapyoka pulları, inciler ve çubuklar, pişirmeden önce yeterince ıslatılmalıdır. Bu onların rehidrate olmalarına yardımcı olur. Rehidrasyon üzerine hacimlerini ikiye katlarlar. Tapyoka ürünleri piştiğinde kösele bir doku ile şişmiş bir görünüm kazanır.

Tapyoka incileri, farklı boyutlarda gelen küresel nişasta toplarıdır. Genellikle beyaz olmalarına rağmen inciler boyanabilir. Isıtıldıktan sonra opaklıklarını kaybederler ve şeffaf hale gelirler. Boba, genellikle siyaha boyanmış ve baloncuklu çay için kullanılan büyük şekerli tapyoka incileridir.

Tapyoka: Kullanımları

Tapyoka Kullanımları

Tapyoka, kullanımını birçok yemek türünde bulur.

 • Ana manyok kökü, hafif tadı nedeniyle patateslerin yerine geçer.
 • Casabe, içeriğinde tapyoka kullanan bir gözleme türüdür. Diğer yemeklerle birlikte tek başına da harika bir tadı var.
 • Tapyoka unu, glütensiz ve tahılsız ekmek yapımında faydalıdır.
 • Tapyoka incileri tatlılara harika bir ektir. Onlarla puding, kheer ve bubble tea yapabilirsiniz.
 • Çorbalarda ve soslarda koyulaştırıcı madde olarak tapyoka unu kullanın. Orijinal yemeğin tadını değiştirmeden işini yapar.
 • Tapyoka, ekstra nem gerektiren yemekler için mükemmeldir. Nem içeriğini ve dokuyu iyileştirmek için tapyokayı hamurlara ve burger köftelerine karıştırabilirsiniz.
 • Tapyoka nişastası, 1: 1 oranında mısır nişastasına bir alternatiftir.

Tapyokanın Sağlığa Faydaları

Tapyokanın Sağlığa Faydaları

Uygun şekilde hazırlanıp tüketildiğinde tapyokanın sayısız faydası vardır. Bazıları aşağıda tartışılmaktadır.

1. Sağlıklı kilo alımına yardımcı olur

Tapyoka kilo almanın basit ve besleyici bir yoludur. Yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle günlük kalorilerinizi artırmanın kolay bir yoludur. Tapyoka ayrıca kolesterol içermez. Bununla birlikte, sakaroz manyok köklerindeki şekerlerin büyük bir kısmını oluşturur ve büyük miktarlarda tüketilmemelidir. 

2. Kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur

Tapyoka az miktarda demir ve bakır içerir. Bu mineraller kan sağlığı için önemlidir. İyi dolaşım ve yeterli oksijen ile bu mineraller anemi gibi hastalıklarla savaşır.

3. Doğum kusurlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir

Tapyoka, B kompleksi vitaminlerinde yüksek olabilir. Hamilelik sırasında tüketildiğinde, bebeklerde daha düşük nöral tüp defekti riski ile ilişkilendirilmiştir.

4. Sindirime yardımcı olur

Tapyokada diyet lifi bol miktarda bulunur. Kabızlık, şişkinlik ve sindirim ağrısının tümü lif tarafından azaltılır.

5. Kemik mineral yoğunluğunu güçlendirir

Bu yumru protein ve K vitamini bakımından yüksektir. Kas ve kemik sağlığına faydalıdır. Bu nedenle, uzuvlarınızı ve eklemlerinizi sağlıklı, esnek ve esnek hale getirebilirler.

6. Alzheimer’ı Önleme Potansiyeli

Bir araştırmaya göre, K vitamini ruh sağlığına da faydalıdır. Alzheimer hastalığının insidansı, beyin nöronal aktivitesinin artmasıyla azalır.

7. Tuz ve trans yağ içermez

Sodyum içeriği düşük olduğu için yüksek tansiyonunuz varsa tapyoka yemek güvenlidir. İlave şeker veya kolesterol içermez. Yemek pişirme ve fırınlamada kullanmak için glutensiz bir alternatiftir.

8. Kalp sorunlarını önler

Tapyoka, kalp hastalığı ve inmenin önlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli kalp sağlığı yararları sağlar. Düşük sodyum içeriğinden dolayı hipertansiyonu olan kişiler bundan en çok fayda sağlar.

9. Osteoporozun önlenmesine yardımcı olur

Önemli bir kalsiyum seviyesi, osteoporozun önlenmesi için faydalıdır. Yeterli tapyoka tüketimi ile kemikler güçlenecektir.

Tapyokanın Cilde ve Saça Faydaları:

 • Yüzünüzü Aydınlatır
 • Yüz maskesi olarak kullanılabilir
 • Cildinizi nemlendirir
 • Saç Büyümesine Yardımcı Olur
 • Saç Dökülmesini Kontrol Eder
 • Saçı Besler

Tapyoka kullanan tarifler

1. Tapyoka Pudingi

Tapyoka puding

Bu puding, birçokları için ağız sulandıran bir tatlı ve rahat bir besindir.

Gerekli Malzemeler:

 • Tapyoka inci (küçük boy) – ½ su bardağı
 • İnek sütü veya herhangi bir bitki sütü – 3 su bardağı
 • Tuz – ¼ çay kaşığı
 • Yumurta – 2
 • Akçaağaç şurubu veya bal – 1/3 su bardağı
 • Vanilya özü – 1 çay kaşığı

Yöntem:

 1. Tapyoka incilerini 2 bardak suda 2-3 saat bekletin.
 2. Süt, tuz ve tapyoka incilerini bir tavada birleştirin. Onları kısık ateşte pişirin.
 3. İnciler, boyutları iki katına çıktığında ve yarı saydam bir dokuya sahip olduklarında tamamen pişirilir.
 4. İncilerin dibe yapışmasını önlemek için ara sıra karıştırın.
 5. Ayrı bir kap alın ve içindeki yumurtaları çırpın.
 6. Sıcak tapyoka karışımlarının bir kısmını yavaşça yumurta kasesine ekleyin. Bu, karışımın değişen sıcaklıklardan dolayı kıvrılmamasını sağlamak içindir.
 7. Şimdi tavada kalan tapyoka yumurta karışımını ekleyin.
 8. Orta ateşte bir iki dakika karıştırın. Tapyoka incilerinin kaynamasına izin vermeyin.
 9. Muhallebi kıvamına geldikten sonra karışımı 20 dakika dinlendirin.
 10. İçine bal ve vanilya özünü ekleyin.
 11. Tercihe göre sıcak veya soğuk servis yapın.

2. Kabarcık çayı

Kabarcık çay

Ticari olarak, kabarcık çayı büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Bu tarif, 4 porsiyon için onları evde nasıl yapacağınızı gösterir.

İçindekiler:

 • Siyah çay poşetleri – 8
 • Tapyoka incileri – ¾ fincan
 • Su – 4 ½ su bardağı
 • Şeker – ½ su bardağı
 • Süt – Tercihinize göre

Yöntem:

 1. İlk olarak, basit bir şurup oluşturun. Bunun için tencereye yarım su bardağı su ve şekeri ekleyin.
 2. Tüm şeker eriyene kadar tavayı ısıtın.
 3. Tavayı ocaktan alın ve dinlenmeye bırakın.
 4. Çayı yapmak için poşet çayları 4 bardak suda demleyin.
 5. Islatma talimatları için tapyoka paketini kontrol edin. Ona göre takip edin.
 6. Tapyoka incisini yaklaşık 4 bardak kaynar suda pişirin.
 7. Pişmiş incileri bir kaseye aktarın ve normal suyla durulayın.
 8. İncileri birkaç yemek kaşığı basit şurupla karıştırın.
 9. İncileri 4 bardağa bölün. Buz küplerini ekleyin.
 10. Her bardağa 1 bardak çay süzün.
 11. Üzerine yaklaşık 2 yemek kaşığı süt ve basit şurup ekleyin.
 12. Süt ve sade şurup oranını tercihinize göre değiştirin.
 13. Büyük boba çubukları veya kaşıklarla servis yapın.

Çözüm

Tapyoka, manyok köklerinin bir ürünüdür. Tapyokanın inci şekli, un, pul ve çubuklar arasında en yaygın olanıdır. Kalorilerin yanı sıra zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Diğer besin içerikleri miktar olarak çok azdır. Çekici bir besin profiline sahip olmasa da, önemli miktarda sağlık yararına sahiptir.

Kök bazlı bir un olduğu için glutensiz diyetler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca tapyoka, tatlı yemeklere ve ekmeğe iyi bir ektir. Patates ve mısır nişastası yerine kullanılabilir.

Kilo almak isteyenler için besleyici bir seçenektir. Ancak şeker hastaları tüketmeden önce bir doktora danışmalıdır. Faydalarından yararlanmak için diyetinize ölçülü olarak tapyoka ekleyin.

Sıkça Sorulan Sorular

S. Tapyoka sağlık için iyi midir?

A. Tapyokanın çok çeşitli sağlık yararları vardır. Glutensiz pişirmede un yerine kullanılabilir. Kırılgan kemikleri uzak tutmak için harika olan ve menopoz sonrası kadınlar için büyük bir sorun olan kalsiyum içerir. Tapyoka ayrıca her yaştan insan için hayati bir mineral olan demir içerir. İhmal edilebilir bir doymuş yağ içeriğine sahiptir ve genel kardiyovasküler sağlık için mükemmeldir. Ayrıca çölyak ve irritabl bağırsak hastalığından muzdarip insanlar için harika bir alternatif olarak hizmet eder. Genel olarak tapyoka, diğer tahıllara kıyasla düşük besin değeri içerir.


S. Tapyoka şişmanlatır mı?

A. Tapyoka doymuş yağ veya kolesterol içermez. Doymuş yağ içeren gıdalardan uzak durmak isteyenler için iyi bir alternatiftir. Yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle kilo kaybına neden olabilir.

S. Normal unu tapyoka unu ile değiştirebilir misiniz?

A. Tapyoka, tartışmasız buğday unu için en iyi glutensiz ikamelerden biridir. Tapyoka kabaca buğday ununu 1: 1 oranında değiştirebilir. Kekler ve kurabiyeler daha ince granüllere ihtiyaç duyar ve çorba gibi bir şeyi koyulaştırmak istiyorsanız, biraz daha kaba malzeme yeterli olacaktır.

S. Tapyoka nişastası zehirli midir?

A. Tapyoka manyok kökünden yapılır. Kötü hazırlanmış manyok kökünün tüketilmesi bazen siyanür zehirlenmesine yol açabilir. Bununla birlikte, genel olarak düşük besin içeriği ve yüksek kalori değeri nedeniyle, tip 2 diyabetli veya obezitesi olan kişiler tarafından önlenebilir.

S. Tapyoka hazımsızlığa neden olabilir mi?

A. Orta derecede tapyoka tüketimi güvenlidir. Ancak çoğunlukla kısa sürede büyük miktarlarda tüketilebilen popüler boba çayının bir bileşeni olarak görülür. Bu, nişasta topaklarının sindirim sisteminde birlikte donmasına neden olabilir. Bu, karın ağrısı, kabızlık ile sonuçlanabilir ve bazı durumlarda tıbbi müdahale de gerektirebilir.