5 saniye bekleyiniz.
wpsafelink image

Hepimizin Yaptığı En İyi 10 Kilo Verme Hatası


Günlük görevlerinizi yerine getirmekte zorlanıyor musunuz yoksa doğal olarak sağlıksız mı hissediyorsunuz? O zaman sağlıklı bir kilo verme rutinine atlamanın zamanı geldi. 

Bu salgın ve ev rutininden yapılan yeni işler, bazılarımız için beline birkaç santim daha ekledi. Yeni hareketsiz yaşam tarzı, uzun saatler boyunca oturmak, çevrimiçi toplantılara katılmak, en sevdiğimiz atıştırmalıkları yemeye yol açan duygusal yeme ile fitness seviyemiz bozuldu.

Ancak dedikleri gibi, sağlıksız bir yaşam tarzını sağlıklı bir yaşam tarzına dönüştürmek için asla geç değildir. Biraz motivasyon, disiplin ve tutarlılık, fazla çaba harcamadan etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Kalorilerde azalma, düzenli egzersizler, abur cuburdan kaçınma vb. içeren bir kilo verme planının temellerini hepimiz biliyoruz. Ancak, sıkı bir kilo verme diyeti uygulamanıza rağmen , kendinizi hala kilo vermekte zorlanıyor musunuz?

Cevabınız evet ise, ilerlemenizi engelleyen bazı kilo verme hataları yapıyorsunuz. Ne yazık ki, bu kilo verme hataları o kadar yaygındır ki, fitness hedeflerimizi nasıl etkilediğini bile anlamıyoruz. 

Kilo kaybı, özveri ve sürekli motivasyon gerektiren bir yolculuktur. Diyet, kilo kaybının önemli bir bileşenidir ve genel etkide önemli bir rol oynar. Doğru yemek seçimleri, bilinçli beslenme ile birlikte kilo verme yolculuğunuzu çok daha kolay hale getirebilir. 

Daha az yemek yemek ya da hiç yememek, kilo verme yolculuğunu daha da zorlaştıran yaygın kilo verme hatalarıdır. Ancak, bu fazla kiloları hızlı bir şekilde atmaya yardımcı olmak ve tartıdaki sayının düştüğünü görmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Hepimizin Yaptığı 10 Kilo Verme Hatası

Kilo vermek kolay bir iş değildir. Yiyeceklerden kaçınmak veya öğünleri atlamak kilo kaybına yardımcı olmaz. İşte bilinçsizce yapıyor olabileceğiniz bazı kilo verme hatalarının bir listesi.

1. Bir Bardak Meyve Suyu İçin Kahvaltıyı Atlamak

Araştırmacılara göre, kahvaltınızı bir bardak meyve suyuyla sınırlandırırsanız, daha sonra acıkabilir ve fazla yiyebilirsiniz.

2. Öğün Atlamak 

Araştırmalar, üç öğünden az yiyen çoğu insanın gün boyunca genellikle daha fazla kalori tükettiğini gösteriyor. 

3. Çok Fazla Protein

Çok Fazla Protein

Diyet yapanlar proteine ​​yemin ederler. Ancak, çok fazla proteinin yağ olarak depolandığını biliyor muydunuz?

4. Sevdiğiniz Her Şeyden Vazgeçmek 

En sevdiğiniz yemeklerden tamamen vazgeçmek, diyet yapmaktan nefret etmenize neden olabilir. Ne yazık ki, bu diyet yapanlar tarafından yapılan yaygın bir hatadır. Kendinizi sevdiğiniz her şeyden mahrum ettikten sonra, sağlıksız beslenme alışkanlıklarına geri dönme eğilimindesiniz. Ölçülü kalmak, istekleri azaltmaya yardımcı olur. 

5. Çok Fazla Sıvı Kalori Almak

Çok Fazla Sıvı Kalori Almak

Bazı diyetçiler, kalorileri azaltmak için belirli katı gıda maddelerinden kaçınırlar, ancak alkol, kahve, meyve suyu, çay ve gazlı içecekler gibi gereksiz sıvıları tüketmenin bir zararı görmezler. Bunların hepsi doğrudan kilo alımına katkıda bulunur. Bunun yerine, bu içecekleri yeşil smoothieler veya yağsız süt ile değiştirin.

6. Yemekte Acele Etme 

Yiyeceklerinizi atmak, kilo vermek için zararlıdır. Bunun yerine, yemek yerken doğru şekilde oturduğunuzdan ve rahatladığınızdan emin olun. Yavaşlamak, yemeğinizi daha iyi çiğnemenize ve normalde olduğundan daha az yemenize yardımcı olur.

7. Sağlıksız Eklentiler Ekleme

Sağlıksız Eklentiler Ekleme

Bol salata yiyor olabilirsiniz, ancak yüksek yağlı soslar kullanırsanız ne anlamı var? Eklentilerin farkında olun.

8. Hile Günlerinde Her Şeyi Dışarı Çıkmak 

Kendinizi hileli günlerde ödüllendirebilirsiniz, haklı olarak, ancak aşırıya kaçmaktan ve binlerce kalori tüketmekten kaçının.

9. Dinlenme Günü Almamak 

Uzmanlar, çok fazla eğitimin egzersizin amacını bozabileceğini söylüyor. Egzersize her zaman bir veya iki gün ara verin.

10. Akılsız Yeme

akılsız yeme

Bazen kendinizi bilinçsizce yemek yerken bulabilirsiniz. En sevdiğiniz dizileri izleyerek veya e-postalarınızı kontrol ederek yemek yediğinizde, kalori toplamanın kolay bir yolu haline gelir. Dikkatli yeme, kilo vermek için uzman destekli bir ipucudur. 

Özet

Hızlı kilo vermek için genellikle ilerlememizi engelleyen birçok hata yaparız. Sağlıksız bir şekilde kilo vermek vücudunuza yarardan çok zarar verebilir. Sağlıklı beslenmek, yeterince uyumak, yeterli sıvı almak ve stressiz bir yaşam sürmek de kilo vermede önemli rol oynar.

Başlangıç ​​olarak, yaşınızı, zindelik seviyenizi ve sağlığınızı göz önünde bulundurarak vücudunuz için her zaman gerçekçi sağlık hedefleri belirlemelisiniz. Hızlı kilo vermek için birçok insan da hızlı diyet yapmayı tercih ediyor. Hızlı diyet, hızlı kilo vermenize yardımcı olsa da, uzun vadede vücudunuz için inanılmaz derecede zararlıdır. Şok diyetinizi bırakır bırakmaz, başlangıçta verdiğiniz kilonun iki katını alacaksınız.

Kilo kaybı, zaman alan kademeli bir süreçtir. Kendinizi zorunlu olarak tartmak da çok fazla hayal kırıklığına yol açabilir. Tartıdaki sayıların kondisyon seviyenizin ölçüsü olmadığını ve adet döngüsü, kas kütlesi kazanma, kuvvet antrenmanı gibi çeşitli nedenlerle dalgalanabileceğini unutmayın. Bu nedenle, her gün kendinizi tartmayı bırakın ve sağlıklı bir yaşam sürmeye odaklanın.

Kilo verme yolculuğunuza başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey, kendinizi başka insanlarla karşılaştırmadığınızdan emin olmaktır. Tek beden herkese uyan teori kilo vermede işe yaramaz. Herkesin vücut tipi ve sağlık düzeyi farklıdır. Onlar için harikalar yaratan aynı diyet sizin için çalışmayabilir veya tam tersi. Bu, sizde veya vücudunuzda bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu sadece vücut tipinize daha uygun olanı yemeniz gerektiği anlamına gelir.

Sonunda kendinizi ve vücut tipinizi kabul edin ve vücudunuzun da sizin gibi benzersiz olduğunu öğrenin. Toplumsal baskı yerine doğru nedenlerle veya mükemmel bir vücudun belirli bir klişe imajına sığdırmak için kilo vermenize yardımcı olacaktır. 

Kendiniz ve mutluluğunuz için kilo verin. Kilo verme yolculuğunuz, tüm görevlerinizde sizi destekleyecek sağlıklı bir vücuda sahip olmayı hedeflemelidir. İyi beslenin, düzenli egzersiz yapın, kilo verme hatalarından kaçının, mutlu kalın ve vücudunuzun kısa sürede değiştiğini göreceksiniz!

wpsafelink image